Prawo Rodzinne

Prawo rodzinne, zwane przez niektórych prawem familijnym, jest to wyodrębniona gałąź prawa, regulująca majątkowe i osobiste stosunki powstałe w wyniku zawarcia małżeństwa, stosunki między rodzicami i dziećmi, a także wynikające z pokrewieństwa i powinowactwa.

Reguluje wspólność majątkową ustawową między małżonkami, jej zmianę i ustanie, separację i ustanie małżeństwa. Jeśli chodzi o pokrewieństwo, to podstawą jego powstania są rodzice i dzieci. Wobec tego prawo rodzinne mówi o pochodzeniu dziecka, o władzy rodzicielskiej i o przysposobieniu, zwanym popularnie adopcją, reguluje sprawy alimentacyjne.

Do domeny tego prawa należy też opieka i kuratela.
Prawo rodzinne charakteryzuje się kilkoma podstawowymi zasadami, do których należą: zasada równego traktowania małżonków; trwałości małżeństwa, co oznacza, że bardzo starannie należy badać przesłanki rozwiązania małżeństwa; dbania o dobro małoletnich dzieci, a więc wykonywanie władzy rodzicielskiej, tak jak ich dobro tego wymaga; równouprawnienie dzieci adoptowanych z dziećmi pochodzącymi z małżeństwa.

Spawy rozwodowe, o alimenty oraz ustalenie władzy rodzicielskiej to jedne z częstszych, z którymi Klienci zwracają się do mojej kancelarii. Prawo rodzinne to wyjątkowo delikatna kwestia – wiąże się z ogromnymi, najczęściej negatywnymi emocjami, które utrudniają porozumienie się małżonków i odbijają się negatywnie na dzieciach.

Dzięki profesjonalizmowi oraz zaangażowanie dokładam wszelkich starań, aby czuli się oni w pełni komfortowo.

Prawo rodzinne obejmuje także sprawy związane z dobrem dzieci – adopcją czy ustaleniem ojcostwa, zawieszeniem, ustanowieniem i pozbawieniem pracy rodzicielskiej oraz reguluje kontakty rodziców z dziećmi. Inne kwestie znajdujące się w zakresie prawa rodzinnego dotyczą np. ochrony dóbr osobistych, zarządzania majątkiem czy też spraw związanych ze spadkiem.

Pomagamy Klientom m.in. poprzez przygotowywanie stosownych pism i wniosków (np. rozwodowych), reprezentowanie przed sądem, a także uczestnictwo w negocjacjach pomiędzy małżonkami.

Sprawy, w których uzyskają Państwo pomoc naszej Kancelarii

Rozwody – minimalizacja skutków oraz kosztów rozwodu, ustalenie kontaktów z dziećmi oraz władzy rodzicielskiej, wyznaczenie wysokości alimentów, ustalenie, kto obarczony jest winą za rozwód.

Kontakty z dziećmi – działania mające na celu ochronę dobra dziecka. Ustalenie wszelkich spraw związanych z kontaktem rodzica z dzieckiem – wyznaczenie liczby kontaktów, ustalenie, czy dziecko może być zabierane poza miejsce zamieszkania.

Podział majątku wspólnego – określenie najkorzystniejszego podziału majątku wspólnego poprzez ustalenie wkładu małżonków na majątek wspólny.

Alimenty – działania mające na celu uzyskanie środków na utrzymanie dziecka. Ustalenie kosztów utrzymania dziecka, ustalenie możliwości finansowych rodziców oraz ustalenie faktycznie uzyskiwanych dochodów.

Władza rodzicielska – działania mające na celu ustalenie, który z rodziców ma opiekować się dzieckiem oraz reprezentować je i zarządzać jego majątkiem.

Miejsca pobytu dziecka – ustalenie warunków mieszkalnych rodziców, wydanie opinii psychologa w celu określenia, z którym z rodziców dziecko chciałoby przebywać, przeprowadzenie wywiadu środowiskowego ustalającego warunki opiekuńczo-wychowawcze